BiÇözüm Blog

Düdüklü Tencere Nasıl Seçilmeli?

İyi bir düdüklü tencereden beklememiz gereken en önemli özellikler; sağlıklı, güvenli ve lezzetli bir yemek pişirmemizi sağlamasıdır. Hemen hemen her evde mutlaka bir adet düdüklü tencere bulunmakta. Eğer sizde düdüklü tencere satın almak istiyor ve düdüklü tencere nasıl seçilmeli diye düşünüyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Her evde mutlaka bulunması gereken düdüklü tencere modelleri arasından seçiminizi yaparken bu noktalara dikkat etmelisiniz!

Emniyet önceliğimiz; İyi bir düdüklü tencere satın alırken ilk kontrol edeceğimiz şeylerden biri tabi ki, emniyet mekanizması bulundurması. Aşırı ısı verilmesi halinde dahi, düdüklü tencerenin patlamamasını sağlayacak emniyet mekanizması muhakkak bulunmalıdır.

Maksimum faydayı sağlamak için; çok geniş bir fiyat yelpazesi içinde düdüklü tencere modelleri mevcut. İyi bir düdüklü tencerenin en önemli özelliği kalın olup, ısıyı tüm tencereye eşit ve yoğun bir şekilde iletmesidir. 

Buharı dışarı çıkarmadan pişirme yapabilme özelliği de ikinci önemli özellik. Tercihinizi bu özelliklere sahip olan bir tencereden yana kullanırsanız hem lezzetli yemekler pişirirsiniz hem de besin değerlerinde minimum değer kaybı yaşarsınız.

Pişirme kontrolü özelliği; bizim için oldukça önemli. Tencere fazla ısındığında uyarı vererek tencerenin altına verilen ısıyı olması gereken şiddette vermeniz için sizi uyarır, böylece hem doğru miktarda hem de doğru sürede yemeğinizi pişirmiş olursunuz.

Zamandan tasarruf; Bir düdüklü tencereye sahip olduğunuzda sadece üstün lezzet, emniyet ve sağlık avantajı yakalamazsınız. Aynı zamanda süreden de oldukça ciddi tasarruf edersiniz. Özellikle çalışan insanlara pratik yemek yapımında büyük fayda sağlar. Düdüklü tencereler diğer tencerelere göre oldukça kısa zamanda üstelik lezzetten de bir kayıp vermeden yemek pişirme şansı verir.

Malzeme seçimi; Paslanmaz çelik düdüklü tencere için en ideal malzemedir. Uzun süre kullanım, yiyeceklere etki etmeme, ısıyı doğru yayma özellikleriyle en doğru malzeme seçimi paslanmaz çelik olacaktır.

Boyutunu ihtiyaçlarınız belirlemeli; Piyasada pek çok farklı hacim seçeneğiyle düdüklü tencere modelleri var. Düdüklü tencere seçimi ince eleyip sık dokunarak yapılan ve iyisi olması için özellikle çaba gösterilen bir alışveriş olduğu için her durumda sizin işinizi kolaylaştıracak hem kalabalık gruplara hem de ufak misafir gruplarında size fayda sağlayacak bir büyüklük tercih etmeniz önemli. Eğer sürekli ve sadece az kişi sayısı için yemek pişirecekseniz hacimlerde yukarı çıkmaya ihtiyacınız yok.

Not: Düdüklü tencereniz için yedek parça ve aksesuar ihtiyacınız olursa BiÇözüm’de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu şekilde düdüklü tencereniz ilk gün ki gibi kalacaktır. İncelemek için tıklayın.

Yorum Ekle