BiÇözüm Blog
elektrikli süpürge

Elektrikli Süpürge Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Faydalı Bilgiler

Elektrikli süpürgeler ev temizliğinin en önemli araçlarından biridir. Süpürgenizin pratik, kullanışlı ve güçlü olması hayatınızı kolaylaştırır. Bu yazımızda çeşitli markaların modellerini incelemektense yeni bir süpürge satın alırken ihtiyacınız olabilecek genel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

elektrikli süpürge
elektrikli süpürge

1. MOTOR GÜCÜ

Elektrikli süpürgelerin temel özelliklerinden olan ve Watt birimiyle ifade edilen motor gücü genellikle süpürgenin çekim gücü olarak değerlendirilir. Fakat süpürgenin motor gücü aslında çekim gücünü değil elektrik tüketim miktarını belirtir. Son dönemde elektrikli süpürgelerinde 3A, 4A gibi enerji tüketim seviyeleri belirtilmeye başlanmıştır. Bu sebeple elektrikli süpürgenizi alırken sadece motor gücünü değil çekim gücünü de sorgulamanızı öneririz.

2. SESSİZ ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ

Elektrikli süpürgenin çekim gücünden sonra en önemli özelliklerinden birisi de sessiz çalışmasıdır. Sessiz çalışan elektrikli süpürgeler sayesinde siz uyurken yapılan temizlik artık kabusunuz olmuyor. Evinizde geç saatte elektrikli süpürge çalıştırdığınızda komşunuz rahatsız olmuyor. Elektrikli süpürgenizi satın alırken desibel cinsinden ses yüksekliği seviyesini kontrol edebilir, modeller arasında kıyaslama yapabilirsiniz.

3. TOZ TORBALI VE TOZ TORBASIZ SÜPÜRGELER

Elektrikli süpürge seçerken en çok düşündüren özelliklerden biri de süpürgenin toz torbalı veya toz torbasız oluşudur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte satış noktalarında toz hapsetme konusunda oldukça başarılı toz torbasız süpürge modelleri görmekteyiz. Toz torbasının dolu olup olmadığını takip etmek, dolduğunda yenisiyle değiştirmek ve sürekli toz torbası temin etmek istemeyen kullanıcılar için yeni nesil toz torbasız süpürgeler tercih sebebi olsa da, toz konusunda daha hassas olan ve özellikle alerjik sebeplerle tozların toz torbasında daha güvenli hapsedildiğini düşünen kullanıcılar hala toz torbalı süpürgeleri tercih etmektedir. Özetlemek gerekirse bazı kullanıcılar toz torbalı süpürgelerin daha koruyucu olduğunu düşünürken, bazı kullanıcılar ise toz torbasız süpürgelerin de yeteri kadar koruyucu olduğunu düşünmektedir. Yeni nesil elektrikli süpürgelerin çoğunda toz hapsetme kapasitesi belli bir seviyenin üzerindedir.

4 . HEPA FİLTRE

Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan modeller arasında HEPA filtreli ürünler geliyor. HEPA, “Yüksek Düzeyde Partikül Yakalayıcı Filtre” anlamına gelmektedir. HEPA filtreler çektikleri toz partiküllerinin süpürgenin içindeki hava devimini sırasında tekrardan havaya karışmamasını sağlıyor. HEPA 13, HEPA 14 gibi farklı sınıfları bulunan HEPA filtrelerde sayı değeri arttıkça başarı oranı da artıyor. Bu süpürgeler özellikle toz alerjisi olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Zamanında ve uygun bir şekilde temizlenmeyen HEPA filtreler süpürgelerin çekim gücünün düşmesinin en önemli sebeplerindendir. Kullanım sıklığına göre belli aralıklarla değiştirilmelidir. Süpürgenizle uyumlu HEPA filtreyi bulmak için destek hattımıza yazabilir veya internet sitemizden kontrol edebilirsiniz.

Yorum Ekle