BiÇözüm Blog

Elektrikli Süpürge Modelleri Nelerdir?

Evimizin temizliğinde olmazsa olmaz olan elektrikli süpürgelerden hangi modeli seçmelisiniz? Tüyolar bu yazımızda!

Hayatımıza büyük bir kolaylık getiren, evimizde ihtiyaç duyduğumuz en önemli elektrikli ev aleti kuşkusuz elektrikli süpürgelerdir. Evdeki ya da başka yaşam alanlarındaki hijyeni, hava akımının ve emiş gücünün teknolojik olarak kullanımı ile sağlar. Evdeki en büyük yardımcılarımızdan elektrikli süpürge nasıl seçilir, elektrikli süpürge modelleri nelerdir, alırken nelere dikkat etmelisiniz gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Elektrikli süpürge tipleri ile ilgili genel bilgileri içeren yazımız size süpürge seçimi yaparken çok yardımcı olacak.

1) Toz Torbalı Elektrikli Süpürgeler

Süpürge ucundan emilen tüm toz ve kir bir torba içine basınçla toplanır. Dolduğunda torbayı değiştirip yenilemeniz gerekir. Emiş gücü ve performansı torba doldukça biraz azabilir. Bu sebeple sıkça ve belki de tam dolmadan torbayı yenilemeniz gerekir.

2) Toz Torbasız Elektrikli Süpürgeler

Toz torbasının dolması ile birlikte performansının azaldığına dair fikirler doğrultusunda, torbasız, içindeki bir hazneye tozları dolduran süpürge de başka bir tercihtir. Torbasız da olsa neticede hali hazırdaki hazne, aynı torba gibi dolduğunda boşaltım yapılması zorunludur. Bu sebeple aralarında çok da bir fark olduğu söylenemez. Torbalı modelde torba maliyeti de bir fark olarak değerlendirilebilir. Torbasız modelde de hazne bölümünün de devamlı temizlenmesi gerekir.

3) Sessiz Özellikli Elektrikli Süpürgeler

Hem ailenizin hem de komşularınızın rahatsız olmaması için süpürge ses seviyesi oldukça önemli. “Aldığım elektrikli süpürge sessiz olsun.” diyorsanız tercihinizi düşük desibele (dBA) sahip ürünlerden yana kullanmalısınız. Süpürgelerin ses seviyeleri, süpürge modellerine göre değişiklik gösterebiliyor, ama çok yüksek ses seviyesi olmayan bir süpürge almak için 80 dBA’yı geçmeyecek ürünleri tercih etmenizi önerebiliriz.

4) Islak Ve Kuru Kullanabilme Özellikli Elektrikli Süpürgeler

Pek çok elektrikli süpürge sadece katı ve kuru atık ve tozları temizlerken, ıslak kuru süpürgeler sıvılarda da %100 başarı sağlar. Bu size temizlik yaparken hem bir aşamadan hem de zamandan oldukça tasarruf ettirir. Yani bu süpürge tipi sayesinde hem halınızı hem de zemininize dökülen suyu süpürebiliyorsunuz.

5) Dikey Elektrikli Süpürgeler

Bazen tüm evde geniş kapsamlı bir temizlik yapmamak, hızlıca bir bölgeyi temizlemek ya da daha ufak alanlarda kullanmak için dikey elektrikli süpürgeler gerekir. Bu hayat kurtaran icat, büyük elektrik süpürgesine oranla daha düşük emiş gücü ya da hazneye sahip olsa da, her ev için vazgeçilmezdir. Genellikle toz hazneli olan dikey şarjlı süpürge çeşitleri kolayca hareket ettirilebilir. Eğer süpürge tercihinizde konfor önemliyse dikey elektrikli süpürgeler ilk seçeneğiniz olabilir.

6) Şarjlı El Süpürgeleri

Şarjlı el süpürgesi alırken nelere dikkat etmeli?” sorusunun en önemli cevabı emiş gücü ve kullanım süresidir. Tüm evi temizlemek için değil; belirli, küçük alanları temizlemek için kullanılabilen süpürgelerdir. Örneğin küçük çocuğunuz koltukta yemek yedikten sonra bu süpürgeler sayesinde kırıntıları süpürebilirsiniz.

7) Robot Elektrikli Süpürgeler

Robot elektrikli süpürgeler kendi başına, hatta sizin yönlendirdiğiniz zamanda çalışır. Temizlik sırasında ailenizle vakit geçirebilir veya evde durup süpürge yapmak dışında her istediğinizi yapabilirsiniz. Robot siz evde yokken bile temizlik yapabilir, tek yapmanız gereken önceden zaman ayarı yapmak. Kendi başına, yardım gerektirmeden tüm mekanı hatta evinizi temizleyebilen, işi veya şarjı bitince de yine kendiliğinden yuvasına dönebilen akıllı robot süpürgeler tercihiniz olabilir.

Yorum Ekle