BiÇözüm Blog
camping

Kampçılık Nedir? Püf Noktaları Nelerdir?

Kampçılık otel derdi çekmeyeceğiniz, doğayla iç içe, sabit bir yerde kalmadan, ailecek ya da bireysel olarak yapabileceğiniz bir doğa etkinliğidir. Bilinmesi halinde kampı daha keyifli hale getirecek püf noktaları bulundurmaktadır.

Öncelikli olarak kamp rotanızı ve sürenizi iyi belirlemeniz gerekir.
Kamp yapacağınız alanı tanımak adına bölgeyi belirlemek ve o bölge hakkında hızlı bir araştırma yapmak yararınıza olacaktır. Belirlediğiniz rotanın hava durumunu kontrol etmeniz aynı zamanda da rotaya ne zaman gideceğinizi ne kadar süreyle kalacağınızı da hesaplamanız gerekiyor. Bu sayede hem hava koşullarına hazırlıklı gitmiş olursunuz hem de yanınıza kalacağınız sürenin uzunluğuna göre yiyecek ve eşya götürmüş olursunuz.

Keyifli bir kamp için aşağıdaki malzemeleri yanınıza eksiksiz almanız gerekir.

İyi Bir Çadır
İyi bir çadır ile konaklama keyfinizi garantilemiş olursunuz. Çadırı kampı yapacağınız mevsime ve rotaya uygun seçmelisiniz. Hava koşullarına uygun bir çadırla daha kaliteli bir uyku geçirebilirsiniz.

Uyku Tulumu Önemli
Çadırda olduğu gibi uyku tulumu da kullanmak istediğiniz havaya göre seçilmiş olmalıdır. Bu yüzden seçeceğiniz uyku tulumunun her zaman konfor derecesine bakın.

Kamp İçin En Mühim Şey: YEMEK
Kampta ister yemeğinizi kendiniz yaparsınız ister yanınızda götürdüklerini yersiniz. Kısa süreli bir kamp yapmayı düşünüyorsanız evde hazırladıklarını tüketerek yemek hazırlamakla zaman kaybetmemiş olursunuz. Tabi götüreceğiniz yiyeceklerin tazeliğini korumanız gerekir. Bunun içinde hava geçirmeyen, koku yapmayan, kilit sistemi bulunan bir saklama kabında taşımanız mantıklı olacaktır. BPA içermeyen saklama kaplarını incelemek için tıklayınız.

Kıyafetler
Üzerinizdeki kıyafetlerin size yeteceğinden emin değilseniz yanınıza yedek giysi almayı unutmamalısınız. Ama dikkat edin! Çantanız çok ağır olmasın. Sonuçta hem çadır, hem uyku tulumu derken sırt çantanızın ağırlığı yüzünden, dinlenmeye gittiğiniz kamptan yorgun bir biçimde dönebilirsiniz!

İçecek Mevzusu
Susuz olmaz! Elinizde ya da çantanızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir matara bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra içeceklerinizin havanın durumundan korumak ve ısısını muhafaza etmek için mutlaka termos götürebilirsiniz. İster büyük ister küçük boy termoslarla kampı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Termosları incelemek için tıklayınız.

Özlem Taşdelen

Yorum Ekle