BiÇözüm Blog

Ütü Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ütü, evimizde ihtiyaç duyduğumuz cihazlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Neredeyse piyasada yüzlerce ütü markası ve modeli var. Peki Ütü seçimi nasıl yapılmalı? Ütü alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Seramik tabanlı Ütüleri Tercih Etmelisiniz.

Ütü yaparken kumaşın yapışmaması, parlamaması ve kumaşın üzerinde ütünün rahatça kayabilmesi için seramik tabanlı ütüleri seçmenizi öneririm. Yapışmaz teflon tabanlı ütüler ise kumaşın yanmasın ve sararmasını önler, kumaş üzerinde kolayca kayarak rahat bir ütüleme yapılmasını sağlar. Çelik taban ise dikkatli kullanılması gereken bir taban türüdür. Taban, ısıyı eşit şekilde dağıtır ve ütü kumaş üzerinde rahatça kayar ancak kumaşın yanma riski yüksektir. Tabanlarda buhar veren gözenek sayısı da önemli bir detay. Buhar veren gözenek sayısı arttıkça kırışıklıkları açmak da bir o kadar kolaylaşıyor ve ütü yapmak daha pratik hale geliyor.

Dilerseniz ütü yaparken ayrıca yanmayan plastik tabanları ütünüzün tabanına geçirerek, kumaşta yapışma ve parlama olmadan ütü yapabilirsiniz. Ürünleri sitemizden temin edebilirsiniz, incelemek için tıklayın.

Güvenliği göz önünde bulundurmalısınız.

Ütü, dikkat edilmezse ev kazalarına neden olan bir cihaz. Siz de unutkan ve aceleci bir kişiliğe sahipseniz, ütü satın alırken en dikkat etmeniz gereken özellik, güvenliğiniz olmalı. Yeni nesil akıllı ütülerin pek çoğunda otomatik kapanma özelliği yer alıyor. Ütü nedeniyle ortaya çıkabilecek kazaların önlenmesi adına ütü seçimi yaparken bu özelliği göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Buhar gücü yüksek olmalı.

Ütü satın alırken kararınızı belirleyecek en önemli özellik ütünün buhar gücüdür. Buhar gücü ve basıncı yüksek ütüler elbiseleri daha kolay bir şekilde ütülemenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Buhar özelliği zayıf olan bir ütü ise ütü yapmanızı zorlaştırır ve sizi yorar.
Buharlı ütüler söz konusu olduğunda tasarım ve ergonomi de son derece önem kazanıyor. Ütünün rahatça tutulmasını sağlayan iyi bir tasarım, tabandaki delik sayısı ve bu deliklerin buharı kumaşın üzerine yayması ütü yapmayı daha katlanılabilir bir ev işi haline getirebilir.

Buharlı ütü satın alırken bunlara dikkat etmelisiniz ;

  • Ütünün Motor Gücünü Belirten Watt Bilgisi : Kırışıklıkları ve buruşuklukları açmak için ütünüzün 2400W olması yeterlidir.
  • Sürekli buhar gücü : Kıyafetlerinizdeki kırışıklıkların kolayca açılabilmesini sağlayan sürekli buhar etkisi ütü tabanı kadar önemlidir. Dakikada ütünün üretebildiği buhar hacminin minimum 40 gr/dk olması gerekir.
  • Ütünün Ekstra Püskürtmede Uyguladığı Şok Buhar Miktarı : Zor kumaşlar için ütünün bir kerede ve/veya aralıklarla üretebileceği buhar miktarıdır, şok buhar miktarının yüksek olması ütüyü kolaylaştırır ve hızlandırır. Ütünüzün minimum 90 g/dk buhar gücüne sahip olması yeterli olacaktır.

Yorum Ekle