Tost Makinesi Nasıl Temizlenir? Yorum yap

Mutfaklarımızda oldukça sık kullandığımız tost makineleri düzenli temizliğe ihtiyaç duyar. Düzenli temizlenmeyen tost makinesi plakaları zamanla sağlıksız hale gelir. Kirlenen tost makinelerinin üzerindeki kalıntılar temizlenmediğinde makinenin içinde artan sıcaklıkla yanarak makinenin bozulmasına neden olabilir. Bu yazımızda tost makinesi nasıl temizlenir? Konusundan bahsedeceğiz.

Tost makinesi satın alırken ayrılabilen plakalı olanları tercih etmeniz size temizlikte kolaylık sağlamakla birlikte yedek parça temini ile daha uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

Ayrılabilen Plakalara Sahip Tost Makineleri Nasıl Temizlenir?

Tost makinelerinin en çok kirlenen kısmı olan pişirme yüzeyleri yani plakalar çoğu tost makinesinin kendisinden ayrılabilmektedir. Bu temizlikte oldukça kolaylık sağlamaktadır. Ayrılabilen plakaları temizlerken bu adımlara uymalısınız.

  • Tost makinesini fişten çekin ve soğumasını bekleyin.
  • Plakaları ayırın ve bulaşık deterjanıyla elde yıkayın. Bulaşık teli kullanmayın, yıkama işlemini süngerin yumuşak tarafı ile yapın.
  • Tost makinesinin plakalarını, eğer malzemesi uygun olarak belirtilmiş ise kalıntıları temizledikten sonra bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.
  • Yapışmış lekeler varsa bunları plastik bir spatula ile kazıyabilirsiniz.
  • Makinenin geri kalanını lavabonun veya çöpün üzerinde ters çevirerek kırıntılardan arındırabilirsiniz.

Eğer tost makinenizin plakaları kullanılamayacak duruma geldiyse tost makinenize ait plakaları ve yedek parçaları sitemizden temin edebilir tost makinenizi ilk gün ki haline geri getirebilirsiniz. Yedek parça ve aksesuarlar için tıklayın!

Eğer lekeler tost makinesinin üzerine veya kenarlarına da gelmişse makinenin elektrikli kısmına getirmeden kullandığınız temizleyiciyle sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. 

Döküm tost makinesi nasıl temizlenir?

Döküm tost makinesini elde yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır. Sanılanın aksine bulaşık deterjanı döküm plakalara zarar vermez ancak yıkadıktan sonra hemen kurulamanız, suyun vereceği hasarı önlemek açısından önemlidir.

Ayrılmayan Plakalara Sahip Tost Makineleri Nasıl Temizlenir?

Tost makinenizin plakaları makineden ayrılmıyorsa fazla suyunu sıktığınız deterjanlı bulaşık süngeri ile yüzeyleri temizleyin ve daha sonra temiz bir ıslak bezle arındırmalısınız. Bu işlemi yaparken ekstra özen göstermeli, makinenin elektrikli kısmına getirmeden temizleme sağlamalısınız. Temizliğe başlamadan önce ise makinenin soğuması için yeterince zaman tanımak gerekir.

Eğer çıkmayan zorlu lekeler varsa üzerine ıslak bir kağıt havlu koyarak yumuşamasını bekleyebilirsiniz. Temizledikten sonra makineyi güzelce kurulamayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

close